Prof. Dr. Ceyhun Oral’ın Sitesine Hoşgeldiniz

İstanbul Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı 6. Kat

Özgeçmişim

1956 yılında Tokat - Erbaa'da doğdum. İlk ve ortaokulu Erbaa'da bitirdim, İstan­bul Robert Lisesinde bir yıl İngilizce hazırlık okuduktan sonra lise eğitimimi İstanbul Kabataş Erkek Lise­sinde tamamladım.

1974 yılında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesine girdim. 1980 yılında tıp fakültesinden mezun oldum.

Mezuniyet sonrası Kastamonu ili Küre ilçesinde Sağlık Ocağı tabibi olarak görev yaptım. Ekim 1980 ile Mart 1982 tarihleri arasında askerlik hizmetimi  Rize Pazar Hava Radarında tamamla­dım.

05.05.1982 tarihinde İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalın­da uzmanlık eğitimime başladım. 29.08.1986 tarihinde Genel Cerrahi Uzmanı oldum.

Eylül 1986'dan Ekim 1990'a kadar İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında 1. Cerrahi servisinde ve Arel servisinde Prof. Dr. Tarık Minkari'nin başasistanı olarak çalıştım. 23.10.1990 tarihinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında Doçent ünvanı ve yetkisi aldım.

Mart 1989 ile Temmuz 1989 tarihleri arasında Londra St. Thomas Hospital'de Mr. A.E.Young'ın yanında Tiroid ve Endokrin  Cerrahi, Meme Cerrahisi ve Mide-Özofagus cerrahisi ; St.Mark's Hospital'de R.J.Nichols'un yanında kolorektal cerrahi ve inflamatuar barsak hastalıklarında  ileoanal pouch ope­rasyonları ile ilgili çalışmalarda bulundum.. Nisan 1991 - Haziran 1991 tarihleri arasında İngiltere Londra Middlesex Hospital' de Mr. R.C.C.Russell ile Pankreatik Cerrahi ve Laparaskopik Cerra­hi konularında, Mr. Hattfield ile Endoskopik Retrograd Girişimler konularında çalıştım.

1991 yılının Temmuz ayında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde ve Türkiye Üniversite hastanelerindeki ilk laparoskopik cerra­hi girişimleri başlatarak bu konuda öğretim üyesi arkadaşlarımın ve asistanların eğitimine yardımcı oldum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde ve İstanbul'daki diğer hastanelerin eğitim toplantılarında eğitimci olarak yer aldım.

1993 yılında ABD'de Indianapolis'de yapılan "Hernia 93" konulu toplantı ve kur­sa katıldıktan sonra Laparoskopik Fıtık Ameliyatlarını uygulamaya başladım.Laparoskopik reflü ve kolon cerrahisi girişimlerine başladım.

Asistan doktor S.M. Paksoy' a uzmanlık tezi olarak "Splenektomi ve İnce Barsak Tıkanıklığının Sıçanlarda Bakteriyel Translokasyon Oluşturması ve Buna Filgastrim (Neupogen)' in Etkisi" konulu uzmanlık tezinin hazırlanmasında tez yöneticiliği yap­tım.

Profesörlük takdim yayınım Çağdaş Cerrahi Dergisinde yayınlamış olduğum "Beş Yıllık Laparoskopik Kolesistektomi Deneyiminin Değerlendirilmesi" başlıklı makalemdir.Endoskopik-Laparoskopik Cerrahi Derneği yönetim kurulunda (ELCD' kurulduğu günden beri yer aldım.Tüm kongrelerinde aktif görevlerde bulundum.Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Dergisi danışma kurulundayım. European Association for Endoscopic Surgery (EAES) üyesiyim.Türk Cerrahi Derneği üyesi olarak Ulusal Cerrahi Kongrelerinde aktif görevler aldım.

1997 yılında Profesörlüğe yükseldim.

Birçok Cerrahi kongrede konuşmacı ve kurs yöneticiliği yaptım.

2007 -2009 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp  Fakültesinde İdari ve Mali İşlerden sorumlu Dekan Yardımcısı olarak görev yaptım..

Evliyim.Eşim Sezin Oral (Dişhekimi) ,oğlum Kerimcan Oral (J.P.Morgan Londra-Ekonomist) ve kızım Selin Oral (öğrenci) dir.

Prof.Dr.Ceyhun Oral

 

Prof. Dr. Ceyhun ORAL Emelilik Sunusu